Batık Tırnak Tedavisi Bursa

Polijel Tırnak Bursa
13 Ağustos 2020
Protez Tırnak Bursa
14 Eylül 2020

Batık Tırnak Tedavisi Bursa

Batık tırnak tedavisi bursa için tercih edebileceğiniz Estelif Güzellik Merkezinde ayak parmaklarında oluşan ve yürümeye engel olan tırnak batıklarının tedavi işlemleri uygulanmaktadır. Tırnak batıklarının sosyal hayata olumsuz etkileri vardır. Sosyal hayata devam etmeyi engeller. Yürümek acılı bir işlem haline gelir. Batık tırnak oluşmasında birçok sebep vardır. Bu sebepler şunlardır:

  • Genetik faktörlerden oluşabilir. Aile bireylerinde tırnak batığı yaşayanların bu durum ile karşılaşması daha yüksek ihtimaldir.
  • Sağlıklı kilosunun dışına çıkan bireylerde kilodan kaynaklı tırnağın et içerisine baskı yapması ve batık oluşması gerçekleşir. Fazla kilolar sağlığa her durumda zarar verir. Ayakta sık kalması ve ayakkabıların dar gelmesi de batıkların kilodan dolayı oluşmasına sebep olur.
  • Doğru ayakkabı tercih etmek gerekir. Ayak numarasına uygun ayakkabı tercih edilmediğinde ayak sağlığında sorunlar ortaya çıkar. Bunlardan biri de küçük numara ayakkabı giyilmesi ile oluşan batık tırnaktır.
  • Tırnak boyu ve tırnak alanı arasında orantısızlıktan kaynaklanabilir.
  • Ayak tırnağının yaralanmasından sonra batıklar gerçekleşebilir.
  • Doğru yöntemlerle yapılmayan manikür ve pedikür işlemleri batık tırnaklara sebep olduğu bilinir.

Tırnak Batmasının Belirtileri Nelerdir?

Genellikle ayaklarda başparmaklarda gerçekleşen batık tırnaklar şiddetli ağrı ile kendisini belli eder. Ağrının artması ve dayanılmaz olması beklenen bir durumdur. Tırnak çıkması gereken yönün tersine ete batar ve yürümede zorluk çıkarır. Ağrının olduğu bölgeye dokunmak, masaj gibi yöntemler fayda etmez. Ağrı haricinde tırnak batmasının birçok belirtisi vardır. Tırnak çevresinde hassasiyet ve kızarıklık olabilir. Tırnak ve parmağın şişmesi gibi belirtiler gösterir. Tedavisi için mutlaka uzmanlara gidilmesi gerekir.

Batık Tırnak Problemi Önlemek İçin Yöntemler

Batık tırnak tedavisi bursa işlemleri için dikkat edilmesi gereken ilk durum batık tırnak bir anda ve hızlı şekilde oluşmaz. Yani bu durum batık tırnak tedavisinin öncesinden sağlanabiliyor olduğunu gösterir. Bir tırnak batığının oluşmasını engellemek için bilgi sahibi olmak yeterli olacak. Batık tırnak sosyal hayatı etkileyen sancılı bir ağrı ile ortaya çıkar. Hareket etmeyi, yürümeyi oldukça etkiler. Bu durumun önüne geçmek için ayak bakımına önem vermek gerekir. Bilinçsiz yapılan ayak bakımları sonucunda oluşabileceğini bilmeniz gerekir. Ayak bakımında ilk olarak ayak tırnaklarını keserken dikkatli olmalısınız. Fazla derin ve kısa tırnak kesmenin batık oluşturduğunu bilmeniz gerekir. Tırnak kenarlarında sivrilikler oluşur. Bu sivrilikler tırnak yapısını uzaması ile ete batar. Bu durumda tırnak keserken kenarların törpülenmesi doğru olur. Sivri kenarlar yumuşatılmalıdır.

Ayak bakımları sonrasında giyilen ayakkabının konforlu ve rahat olduğundan emin olun. Batık tırnak tedavisi sorunlarının birçoğu yanlış ayakkabıdan kaynaklandığı belirlenmiştir. Ayakların ayakkabı içerisinde rahat olması gerekir. Bu durum doğru ayakkabı numarasını tercih etmekten geçer. Kişi kendi ayakkabı numarasına sadık kalmalıdır. Küçük beden ayakkabılar ayakları sıkar. Dolayısı ile tırnakların ete batması gerçekleşir. Gün içerisinde rahat tabanlı ve ayağın içerisinde serbest kalabildiği ayakkabılar tercih edilmelidir.

Pedikür bakımlarının bilinçsiz ve yanlış teknikler ile uygulanması batıkların oluşmasına sebep olur. pedikür de en fazla dikkat edilmesi gereken törpüleme işlemidir. Törpüleme işlemi fazla sert veya bastırılarak yapılmasına gerek yoktur. Bastırıldığı zaman tırnağın yapısı bozulacağı gibi kıvrılmış sivri kenarlarının zamanla batık oluşturur.

Batık Tırnak Tedavisi Nelerdir?

Batık tırnak tedavisi bursa daha öncesinden önlem alınarak çözülen bir yöntemdir. Fakat fark edilmediğinde batık tırnak acısı dayanılmazdır. Tedavisi için uygulanan birçok farklı yöntem de mevcuttur. Hijyen kurallarına uygun olacak şekilde tedavi edilmesi çok önemlidir. Oluşabilecek mikrop kapmalarının önüne geçmek gerekir. bu sebeple steril ortamlarda tedavisi gerçekleştirilmelidir. Kişiden kişiye değişen batıklarda farklı yöntemler uygulanır. Batıkların oluşma dereceleri ve verdikleri hasar göz önüne alınır. Batıklarda uygulanan tedavilerden en yoğun acılarda yapılanı ameliyattır. Batık tedavisi için tırnağın bir kısmı çıkarılır. Hastanın acıyı hissetmemesi için anestezi yapılarak uyuşturulur. Ardından tırnak çıkarma işleminde kanama kontrol altına alınması gerekir. Bu sebeple tırnak arasında turnike oluşturulur. Kanama gerçekleşeceği için enfeksiyon kapılmamasına dikkat etmek gerekir. gerekli temizliğin yapıldığına ve dezenfekte edildiğinden emin olunması gerekir.

Estelif Güzellik Merkezi batık tırnak tedavisi uygulamalarında öncelikle tırnak batığının bulunduğu yer keşfedilir. Daha sonra batık olan kısma dik olarak şekilde kesilir. Tırnak kesildikten sonra et ile birleşmiş olan batan kısım oradan ayrılır. Tırnak dokusu ve köklerinin zarar görmeden yapılan bu işlem sonrası biraz ağrı ve yürüme zorlanması olağan durumlar arasında yer alır. Batık tırnak tedavisinden sonra batık işleminde kesilen tırnak yapısı daha sonra uzamaz.

Batık Tırnak Tekrar Etmesi

Batık tırnak tedavisi sonrasında aynı sonuçları yaşamak mümkündür. Tırnak batmasının birden fazla sebebi vardır. Bu sebeplerin her birinden tedavi olunsa dahi tekrarlanması durumunda tırnak batması gerçekleşebilir. Aynı süreç tekrar yaşanmaması için ayak bakımı ve sağlığına dikkat etmek gerekir. Doğru ayakkabı tercih edilmeli, küçük numaralı ayakkabıları giymemek gerekir. Yürürken ayaklara baskı hissediyorsanız o ayakkabıyı kullanmayın. Fazla kilonuzdan dolayı ayaklara oluşan basınç artar. Bu basınç ile birlikte ayakta ve tırnakta gerçekleşen batıkların oluşma riski artar.

Ayak bakımında tercih ettiğiniz pedikür için uygulamalarda sert ve baskılı törpüleme işlemlerinden uzak durun. Ayak tırnaklarına baskı yapmak tırnak yapısını bozar. Onun yerine doğru teknik kullanılması gerekir. Genetik yapılardan kaynaklanan tırnak batmaları için pedikür sırasında tırnak kenarlarının sivri kısımlarının yuvarlak hatlarda törpülenmesi batık oluşumunun önüne geçilmesine yardımcı olur. Ayağa gelen baskı veya darbelerden uzak durun. Tırnak kesimini yaparken dipten ve çok kısa kesmemeye özen gösterin. Tırnak bakımları ile ortaya çıkacak batıkları engellemiş olursunuz.

3TEO Tel Yöntemi İle Batık Tırnak Tedavisi

Tırnak batmalarında en çok tercih edilen yöntemler arasında 3 Teo tel yöntemi bulunur. Titanyum teller sayesinde ete batan batık tırnağın yönünün ters tarafa değiştirilmesine yardımcı olur. ameliyat gerektirmeden çözümlenen bu yöntem ile batık tırnaklar acısız şekilde çıkarılır. Ameliyatsız gerçekleştirilmesinin çok sayıda faydası vardır.

3 TEO Tel Yöntemi Faydaları

Batık tırnak acılı bir işlem olduğu için tedavisinde çok çeşitlilik vardır. Bu tedavi yöntemlerinden en çok tercih edilen kanca şeklinde temin edilen titanyum teller sayesinde tırnak kenarlarının gerilmesi ve batık yönünün değişmesi ile elde edilen 3 TEO tel yöntemidir. Tedavi yönteminin birçok artısı bulunur. Çabuk iyileşme ve yaşam akışına çabuk dönebilme en önemlileri arasında yer alır.

  • İşlem sonrasında ağrı, acı ve yürüme engeli oluşmaz.
  • Ameliyatsız bir şekilde tırnak yapısı düzeltildiği için tırnağın yapısında bozulma meydana gelmez. Bu sayede tırnak doğal uzama akışında devam eder.
  • Tırnakta batık ile birlikte mantar oluşumu gözlenmiş ise bu tedavi ile her iki hastalığın tedavisi hızlı gerçekleşir. Mantar tedavisi için gerekli işlemler devam edilir.

Batık tırnak tedavisinin tekrarlanabilir olduğunu bilmek gerekir. Tedavi olunduktan sonra da tırnak batmasına sebep olacak davranışlardan uzak durulması ve dikkat edilmesi doğrudur. Batık tırnak oluşum seviyesi ve acısı değişiklik gösterir. Bu sebeple bilmeden evde uygulanan yöntemlerden uzak durulmalıdır. Uzman bilgisi olan tedavi merkezlerine danışmak ve bilgi almak gerekir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir