Bursa Tırnak Mantarı

Bursa Tırnak Mantarı Tedavisi
6 Nisan 2020
Bursa’da En İyi Cilt Bakımı Yapan Yerler
6 Nisan 2020

Bursa Tırnak Mantarı

Erkek kadın fark etmeden belirli zaman aralıkları ile herkesin başına gelebilecek durumlardan bir tanesi tırnak mantarı problemi olmaktadır. Tırnak mantarı daha çok tırnak üzerinde kalınlaşma, yüzey kısımlarında değişiklikler olması, renk ve şekillerde bozukluklar ile meydana gelir. Zaman zaman olarak da kötü kokuların oluşmasına neden olan bir durumdur. En sık karşılaşılması mümkün olan yüzey mantar türü olarak bilinmektedir. Deri saç ve tırnaklarda gözlemlenmesi mümkündür. Tanı koyulması ve bunun ardından gerekli işlemlerin başlaması gerekir.

Tinea Pedis ( Ayak Deri Mantarı )

Temizliği tam sağlanamayan ya da birçok kişinin ortak alanlarda kullanımlarından dolayı bulaşan bir hastalık türüdür. Daha çok havuz ya da sauna gibi yerlerden gelir. Ayakların taban kısımlarında olabileceği gibi parmak aralarında olması da dikkatleri çekebilir. Parmak aralarında kaşıntı yanı sıra ağrıya neden olması da bilinir.

Onikomikozis ( Tırnak Mantarı )

Ellere oran ile ayak tırnaklarında daha çok karşılaşılması mümkün olan bir sağlık sorunudur. Bursa tırnak mantarı konusunda dikkat edilmesi gereken noktalar gözler önünde olmaktadır. Eğer dikkat edilmezse ilerleyen zaman dilimlerinde daha farklı sonuçlar doğurması dikkatleri çekebilir. Hastalık tüm tırnaklara tutunabilecek olduğu gibi belirli aralıklarla birkaç tırnaklara tutunması da söz konusu olabilir. Tırnak üzerinde tutunma şekli bu alanda başarılı ve uzman olan bir kişi tarafından tanı konulması ile sağlanacaktır. Tanı koyulması ardından Estelif güzellik merkezi içerisinde bir tedavi planı kurulur ve bu plan doğrultusu içerisinde gerekli olan işlemlerin yapılması sağlanır.

Bursa tırnak mantarı konusunda;

 • Tırnak plağının temizlenmesi
 • Etrafında ve altında yer alan ölü deri parçalarının alınması
 • Uygun peeling ürünlerinin kullanılması
 • Özel bakım işlemlerinin yapılması
 • Tamamen iyileşme süreci sağlanana kadar kontrollere devam edilmesi

şeklinde işlemlerin devam etmesi sağlanır.

Mantar tırnakların daha bir kalın hale gelmesine neden olduğu için basınç uygulayarak acı ve sızı olmasına neden olacaktır. Bu da tırnak batmalarına ve bir yandan da yatağın iltihap kapmasına neden olabilir. Bu daha çok diyabet hastalarında meydana gelmesi dikkatleri çekecektir. Dolaşım bozukluklarına bağlı olarak mantar rahatsızlığı olan kişilerin daha dikkatli bir şekilde hareket etmesi uygun olacaktır. Ayak bakımları ne kadar özenle ve sık yapılırsa karşılaşılma ihtimali o kadar az olacaktır.

Tırnak mantarını temizleme işlemleri daha çok alanında uzman olan kişiler tarafından uygulanmalıdır. Aksi bir durumda tırnak dokusuna zede verebilir ve gerekli muhafaza işlemleri sağlanamayabilir. Bu da ilerleyen adımlarda daha büyük sorunların olmasına neden olabilecektir. Uygulamalar sırasında yapılan özel bakım ve tırnak mantarı tedavisi sırasında hastalık kısa sürede iyileşme süreci yol kat edecektir. Bu süreçte dikkat edilmesi gerekenler;

 • Mantarın üremesi sıcak ve nemli ortamlarda gerçekleşir ve bazıları bulaşıcıdır. Bu yüzden ayakların nemli kalmamasına ve ortak kullanım alanlarının temizliğine dikkat etmek gerekir.
 • Ortak kullanım alanı olan havuz gibi yerlerde kişisel terliklerin kullanılmasına dikkat edilmelidir.
 • Her gün çorapların değiştirilmesi gerekirken bu çorapların pamuklu olmasına dikkat etmekte fayda olacaktır.
 • İki gün üst üste olacak şekilde aynı ayakkabı tercih edilmemelidir ve ayakkabıların havalandırılması tercih edilmelidir.
 • Banyo sonrasında ayakların nemli kalmasına izin vermemek adına dikkatli bir şekilde kurulamak gerekir.
 • Ayaklarda terleme oranı çok yüksek oluyorsa pH dengeleyici olan ürünler kullanılması gerekir.
 • Sizler için önerilen ilaç ve peeling ürünlerini dikkatli kullanmaya özen göstermek gerekir.

Bunlara dikkat etmek korunma açısından büyük önem arz etmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir