Vitamin Bakımı

Cilt bakımında son yıllarda yapılan araştırmalar dışardan verilerek yapılan bakımların cildi olumlu yönde etkilediği saptanmıştır.
Günlük vitamin kullanımının yararı senelerden beri biliniyor; ancak sağlıklı beslenme ile cilt sağlığı arasındaki bağlantı ancak son senelerde dikkate alınmaya başlandı. Vitaminlerin antioksidan etkileri cilde doğrudan uygulanan ürünlerle senelerdir kullanılıyor. Ama sindirim yoluyla alınan vitaminlerin yararına yakın zamana kadar önem verilmemişti.
Yapılan araştırmalar belli vitamin ve minerallerin sindirim yoluyla alındığında cilt, güzellik ve bir kadının genel sağlığı için faydaları olduğunu kanıtlamıştır. Dolayısıyla güzel ve sağlıklı bir cildin sırrı, her şeyden önce doğru, dengeli bir beslenme ile birlikte gerekli vitaminlerin takviyesiyle sağlanabilir.
Cilt bakımı için cildi güneşten korumak, sigara içmemek ve sağlıklı beslenmek oldukça fayda sağlar. Çeşitli vitamin ve mineralleri ağızdan almak kadar topikal olarak da kullanmak oldukça önemlidir.Vitamin bakımında; cildinizin ihtiyacına göre seçilen vitaminler çeşitli yöntemlerle cildinize nüfus ettiriliyor. Bu yöntemler cildin durumuna göre seçiliyor.

E ve C vitamini selenyum minerali

E ve C vitamini ile selenyum minerali cildi güneşin zararlarına ve cilt kanserine karşı korur. Yaşlanmayla bağlantılı olan ciltteki kırışıklıklar ve renk kayıplarına karşı da yardımcı olur. Bunlar birer antioksidan olup, cildin doğal onarım mekanizmasını hızlandırır ve ciltteki hasarı engellemeye çalışır.
Günlük C vitamini alımı 1.000 - 3.000 mg arası, günlük E vitamini miktarı 400 İU ve selenyum miktarı da günlük 100 - 200 mcg arasıdır. Çocuklara ise bütün yetişkin dişlerini çıkarana kadar selenyum mineral desteği verilmemelidir.

vitamin bakımı bursa

Alfa lipoik asit

Alfa lipoik antioksidanı doğal bir krem olarak uygulandığı zaman cildi güneşin zararlı etkilerinden korumaya yardımcı olur. Alfa lipoik asit domates, kırmızı et karaciğer, böbrek, brokoli ve bezelyede bolca bulunur.

Flavonoidler

Flavonoidler cilt sağlığını ve görünümünü geliştirmeye yardımcı olur. Flavonoid içeren besinler içinde yeşil çay özellikle önemlidir. Yeşil çayda bulunan flavonoidler kanserden ve iltihaplanmalardan cildi koruyan çok güçlü antioksidanlardır. Güneşin zararlı etkilerine karşı cilde koruma da sağlarlar.

Koenzim Q10

Koenzim Q10 vücutta doğal olarak bulunan bir antioksidandır. Hücrelerin gelişimine ve kanserin tahribatına karşı koruma sağlar. Koenzim Q10 antioksidanı ayrıca ciltteki kırışıklıkların azalmasında yardımcı olmaktadır.

Retinoik asit

Retinoik asit cildin yaşlanmasına karşı koruma sağlar, ciltteki kırışıklıklar, yaşlanma kaynaklı benekler ve güneşin yol açtığı cilt sorunlarının tedavisinde kullanılır. Retinoik asit jel ve krem formlarında günde 1 defa uygulanabilir. Fakat retinoik asidi sık sık ve çok fazla miktarda kullanmamak gerekir çünkü ciltte kızarıklık, kuruma ve kabuklanmaya yol açabilir.

B vitaminleri

B vitaminleri vücuttaki hücreleri için gereklidir. B vitamini içeren besinlerden (tavuk, yumurta, zenginleştirilmiş tahıl ürünleri) yeterince tüketmek gerekir. Çünkü B vitamini eksikliği ciltte kurumaya ve kaşıntılara yol açabilir. Cilt bakımıyla ilgili tüm vitamin ve mineral desteklerinin kullanımında öncelikle bir cildiye uzmanına danışmakta fayda vardır. Hekim kişinin kendi kişisel durumunu değerlendirerek en uygun çözümü veya seçeneği önerecektir.

bursa vitamin bakımı